فیتیتو
فیتیتو فیتی تو

فهرست مقاله

پوست شفاف و درخشانی داشته باشید
   

پوست شفاف و درخشانی داشته باشید

گاهی اوقات سخت است که بدانید پوست شما واقعاً به چه چیزی نیاز دارد تا تا حد امکان سالم باشد. هر روز با تبلیغات تبلیغاتی برای محصولات مختلف مراقبت از پوست و لوازم آرایشی و همچنین توصیه‌های تأثیرگذاران رسانه‌های اجتماعی و دیگر متخصصان زیبایی بمباران می‌شویم.
بنابراین، تحقیقات می گوید که پوست شما واقعاً به چه چیزی نیاز دارد؟ چه چیزی در جستجوی پوست شفاف و درخشان کمک می کند و چه چیزی کمک نمی کند؟
فیتیتو در این مقاله با ارائه 11 نکته مبتنی بر شواهد در مورد کارهایی که می توانید برای به دست آوردن چهره درخشانی که می خواهید انجام دهید، به پاسخ به این سؤالات کمک می کند.

1. صورت خود را دو بار در روز بشویید

اگر مستعد جوش‌های پوستی هستید یا پوست چرب دارید، از شستن صورت خود به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست صبح و عصر غافل نشوید.
در یک مطالعه که به طور خاص بر روی شستشوی صورت متمرکز بود، از شرکت کنندگان خواسته شد تا صورت خود را یک، دو یا چهار بار در روز به مدت شش هفته بشویند(1).
در پایان مطالعه، بهبود قابل توجهی در ضایعات آکنه افرادی که صورت خود را دو بار در روز می شستند، مشاهده شد. شرکت کنندگانی که فقط یک بار در روز صورت خود را می شستند بیشترین افزایش جوش را داشتند.

2. از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید

راهروهای بیشتر داروخانه ها مملو از انواع پاک کننده های صورت است. تلاش برای فهمیدن اینکه کدام یک برای شما مناسب است می تواند بسیار سخت باشد.
وقتی نوبت به انتخاب «بهترین» پاک‌کننده می‌رسد، ممکن است تمیزکننده لزوماً بهتر نباشد.
یک بررسی سیستماتیک ۱۴ مطالعه نشان داد که واقعاً تفاوت زیادی در جوش‌های پوستی وجود ندارد، مهم نیست از چه نوع پاک‌کننده‌ای استفاده می‌کنید(2).
این مطالعات شامل همه چیز بود، از نوارهای پاک کننده و صابون های ضد باکتری گرفته تا پاک کننده هایی که حاوی آلفا و بتا هیدروکسی اسید بودند.
در حالی که اگر پول زیادی را برای یک پاک کننده گران قیمت خرج کرده باشید ممکن است ناامید کننده باشد، اما نکته مهم در اینجا این است که ساده نگه داشتن آن احتمالا بهترین است.
یک پاک کننده ملایم بدون مواد و عطرهای زیاد می تواند به خوبی گزینه های گران قیمت تر عمل کند.

3. از یک عامل ضد آکنه استفاده کنید

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا (AAD)، بسیاری از درمان های موضعی می توانند به مبارزه با آکنه کمک کنند. کلید یافتن موثرترین آکنه برای شما این است که بدانید چه نوع آکنه ای دارید.
بسته به نوع آکنه ای که دارید، AAD موارد زیر را توصیه می کند:

 • آکنه کومدونال (جوش های سرسیاه و برآمدگی های مشابه). به دنبال محصولاتی باشید که حاوی رتینوئیدهایی مانند ژل آداپالن (Differin) هستند.
 • آکنه خفیف. بنزوئیل پراکسید موضعی می تواند به مبارزه با آکنه خفیف کمک کند، چه به تنهایی یا همراه با یک رتینوئید موضعی.
 • آکنه التهابی. ژل موضعی داپسون 5 درصد به ویژه در زنان بالغ توصیه می شود.
 • آکنه همراه با جای زخم. آماده سازی اسید آزلائیک می تواند به کاهش آکنه و خطرات اسکار آکنه کمک کند.

اگر می خواهید به طور همزمان انواع مختلف آکنه را هدف قرار دهید، AAD استفاده از ترکیبی از بنزوئیل پراکسید، ترتینوئین یا ژل آداپالن را توصیه می کند.
استفاده از این درمان ها با هم ممکن است پوست شما را خشک کند، پس حتما از مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست خود را هیدراته نگه دارید.

4. مرطوب کننده بزنید

چگونه یک مرطوب کننده به شفافیت پوست شما کمک می کند؟ خوب، اگر پوست شما بیش از حد خشک است، ممکن است سعی کند خشکی را با تولید بیش از حد روغن جبران کند. نتیجه؟ زدن جوش روی صورت.
مانند پاک‌کننده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها نباید گران باشند یا با مواد فانتزی پر شوند. مهمتر از آن، به دنبال مرطوب کننده ای باشید که غیر کومدوژنیک باشد. این بدان معنی است که منافذ شما را مسدود نمی کند.
اگر پوست چرب دارید، مرطوب‌کننده‌هایی با برچسب «سبک» ممکن است برای جلوگیری از احساس سنگینی و چربی مفید باشند.
برخی از افراد متوجه می‌شوند که در ماه‌های زمستان که هوای سرد و خشک می‌تواند باعث سفت شدن و خشکی پوست شود، مجبورند از مرطوب‌کننده‌های سنگین‌تر استفاده کنند

5. لایه برداری کنید

لایه برداری می تواند به حذف سلول های مرده اضافی پوست کمک کند. اگر این سلول ها برای مدت طولانی روی پوست شما بمانند، می توانند منافذ شما را مسدود کرده و منجر به ایجاد جوش شوند.
انباشته شدن سلول های مرده روی صورت ممکن است پوست شما را کدر، پوسته پوسته یا پیری زودرس نشان دهد.
روش های لایه برداری زیر ممکن است به پاکسازی پوست خشک و مرده کمک کند:

 • ماسک اسید سالیسیلیک 2 درصد
 • ماسک یا لوسیون اسید گلیکولیک 10 درصد یا کمتر
 • یک برس صورت موتوردار

چند وقت یکبار باید لایه برداری کنید؟ این واقعا به نوع لایه برداری که استفاده می کنید بستگی دارد.
برای لایه‌بردارهای شیمیایی، مانند ماسک‌ها یا لوسیون‌ها، هفته‌ای یک یا دو بار استفاده کنید. برای لایه‌بردارهای فیزیکی، مانند اسکراب یا برس، سه یا چهار بار در هفته را هدف قرار دهید.

با جلسات کمتر لایه برداری شروع کنید و از لایه برداری بیش از حد جلوگیری کنید.

اگر آکنه التهابی (پوستول و کیست) دارید، AAD توصیه می کند که ابتدا با متخصص پوست خود صحبت کنید، زیرا برخی از انواع لایه برداری ممکن است آکنه التهابی را بدتر کند.

6. زیاد بخوابید

نخوابیدن کافی نیز ممکن است باعث شود که پوست شما بیشتر در بیاید.
طبق یک مطالعه در سال 2015، بیش از 65 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه که احساس خستگی می کردند، آکنه داشتند(3).
نویسندگان این مطالعه این نظریه را مطرح کردند که کمبود خواب در برخی موارد می تواند باعث ترشح ترکیبات التهابی در بدن شود. این ترکیبات می توانند باعث شکسته شدن پوست یا بدتر شدن آکنه شوند.
برای سالم ماندن از درون و بیرون، هفت تا نه ساعت خواب با کیفیت را در هر شب در نظر بگیرید.

7. آرایشی را انتخاب کنید که منافذ شما را مسدود نکند

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد افرادی که از لوازم آرایشی استفاده می کنند به نظر می رسد بیشتر در معرض جوش های پوستی هستند(4). برای اطمینان از اینکه روتین آرایش شما سازگار با پوست است، حتما موارد زیر را رعایت کنید:

 • از محصولاتی با برچسب «غیر کومدوژنیک» یا «بدون روغن» استفاده کنید.
 • همیشه قبل از استفاده از لوازم آرایش یا محصولات مراقبت از پوست، دست های خود را بشویید.
 • همیشه قبل از خواب یا ورزش آرایش خود را پاک کنید.
 • برس ها و اسفنج های آرایشی را به صورت هفتگی بشویید.

آرایش می تواند شکل خاص خود را از آکنه ایجاد کند که پزشکان آن را آکنه cosmetica می نامند. این وضعیت باعث ایجاد برجستگی های کوچک و برجسته می شود که معمولاً روی چانه، گونه ها یا پیشانی ظاهر می شوند.

پوست خود را نکنید

این واقعاً، واقعاً سخت است که یکسری را نکنید. اما، برای سلامت پوست، مهم است که مقاومت کنید.
برداشتن یا بیرون آوردن منافذ در معرض باکتری های بیشتری از جمله باکتری های دست شما قرار می گیرد. همچنین خطر عفونت یا جای زخم را افزایش می دهد.
اگر جوشی دارید که واقعا دردناک است، به متخصص پوست مراجعه کنید. آنها می توانند درمان های تخصصی را برای خلاص شدن از شر جوش انجام دهند و در عین حال خطر عفونت را نیز به حداقل برسانند.

9. آرام باشید

چندین مطالعه، از جمله یکی از 2017، ارتباط بین استرس و آکنه را نشان داده‌اند. اگر با یک رویداد یا موقعیت استرس زا سر و کار دارید، به دنبال راه های سالم برای کاهش استرس باشید. برخی از گزینه ها عبارتند از:

 • حداقل 30 دقیقه با شدت بالا تا متوسط ورزش کنید
 • انجام تمرینات تنفسی
 • انجام یوگا
 • مدیتیشن برای چند دقیقه
 • نوشتن آن
 • تمرین صدا درمانی، مانند نواختن یک آلت موسیقی یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود

10. به راحتی از شکر استفاده نکنید

اگرچه تحقیقات محدودی در مورد ارتباط بین رژیم غذایی و پوست شما وجود دارد، اما چندین مطالعه نشان داده اند که غذاهای با شاخص گلیسمی بالا ممکن است با آکنه مرتبط باشند.
در یک مطالعه بزرگ در سال 2009، بیش از 2000 شرکت کننده تحت رژیم غذایی با گلیسمی پایین قرار گرفتند. آنها نه تنها وزن کم کردند، بلکه 87 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه دریافتند که آکنه کمتری دارند. علاوه بر این، 91 درصد گفتند که به داروهای ضد آکنه کمتری نیاز دارند.
برای کاهش مصرف غذاهای با شاخص گلیسمی بالا سعی کنید:

 • کربوهیدرات های فرآوری شده مانند نان سفید و محصولات پخته شده را محدود کنید.
 • مصرف نوشابه های شیرین و شیرینی ها را کاهش دهید.
 • میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و منابع سالم پروتئین را بیشتر مصرف کنید.
 • مصرف الکل را محدود کنید.

11. سیگار نکشید

شواهد علمی زیادی وجود دارد که سیگار کشیدن را با خطر بیشتر آکنه مرتبط می کند.
یک مطالعه شامل زنان 25 تا 50 ساله بود که آکنه داشتند. نویسندگان این مطالعه دریافتند که تقریباً 73 درصد از شرکت‌کنندگانی که سیگار می‌کشیدند آکنه داشتند، در حالی که تنها 29.4 درصد از زنانی که سیگار نمی‌کشیدند جوش یا نوع دیگری از آکنه داشتند.
اگر برای ترک دخانیات به کمک نیاز دارید، با پزشک خود در مورد کمک های ترک که ممکن است کمک کند صحبت کنید.

چه امتیازی برای این مقاله میدهید؟

امتیاز 0.00 از 0 رای

فهرست مقاله

 ۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

فعال باش و جایزه بگیر

با پیوستن به فیتیتو کلاب و انجام یک سری فعالیت ها در سایت فیتیتو، فیتی کوین جمع کن. با این فیتی کوین ها میتونی کلی جایزه و تخفیف بگیری. همین الان کلیک کن.

fitito club

 ۵ مقاله برتر

مقالات برتر فیتیتو را در این قسمت مشاهده کنید

نوشته های مشابه

فواید ورزش برای سلامت مغز و روان

بیماری التهابی روده با رژیم غذایی FODMAP درمان می شود؟

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید