فیتیتو
فیتیتو

فهرست مقاله

کالری شماری
      

برای کاهش وزن روزانه چند کالری باید مصرف کرد؟

کاهش تعداد کالری هایی که در روز می خورید می تواند یک روش کاهش وزن موثر باشد (1).

با این حال، فهمیدن اینکه دقیقاً چه مقدار کالری باید بخورید می تواند مشکل باشد، زیرا به عوامل مختلفی از جمله سن، جنس، اندازه و سطح فعالیت شما بستگی دارد.

به طور متوسط ​​چند کالری باید مصرف کرد؟

تعداد کالری هایی که باید در روز بخورید به عوامل متعددی از جمله سن، جنس، قد، وزن فعلی، سطح فعالیت و سلامت متابولیک و چندین عامل دیگر بستگی دارد.

هنگام تلاش برای کاهش وزن، مهم است که با مصرف کالری کمتر نسبت به حالت عادی یا با ورزش بیشتر، کمبود کالری ایجاد کنید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند این دو را ترکیب کنند، در حالی که از نظر بدنی فعال‌تر هستند، کمی کمتر غذا می‌خورند (2).

با این حال، مهم است که اطمینان حاصل کنید که کالری کافی می خورید تا مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را تامین کنید، حتی اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید.

مهمترین بخش هر برنامه کاهش وزن پایداری است. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان کاهش اندک کالری را برای کاهش وزن پایدار توصیه می کنند.

به عنوان مثال، بسیاری از رژیم های غذایی مد روز توصیه می کنند که کالری دریافتی خود را به حدود 1000 تا 1200 کالری در روز محدود کنید، که برای اکثر بزرگسالان سالم کافی نیست.

کاهش شدید کالری دریافتی نه تنها باعث چندین عارضه جانبی جدی می شود، بلکه خطر کمبودهای تغذیه ای را نیز افزایش می دهد. به همین ترتیب منجر به تغییرات متابولیکی می شود که حفظ وزن طولانی مدت را دشوار می کند (3،4).

در اینجا بر اساس توصیه‌های دستورالعمل‌های رژیم غذایی 2020-2025 وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) برای آمریکایی‌ها (5) نگاهی دقیق‌تر به میزان کالری دریافتی می‌کنیم.

زنان

سنکالری مورد نیاز روزانه
19-30 سال200-2400 کالری
31-59 سال1800-2200 کالری
60 سال و بالاتر1600-2000 کالری

کالری مورد نیاز زنان می تواند به سن، اندازه و سطح فعالیت آنها بستگی داشته باشد.

اکثر زنان بین 19 تا 30 سال برای حفظ وزن خود به 2000 تا 2400 کالری در روز نیاز دارند.

زنان بین 31 تا 59 سال به انرژی کمی نیاز دارند. به طور کلی، زنان در این گروه سنی باید 1800 تا 2200 کالری در روز برای حفظ وزن بدن خود مصرف کنند.

زنان بالای 60 سال معمولاً به کالری کمتری نیاز دارند و معمولاً برای حفظ وزن خود نیاز به دریافت حدود 1600 تا 2000 کالری در روز دارند (5).

به خاطر داشته باشید که بسته به میزان تحرک شما، به علاوه قد، وزن و وضعیت سلامتی، ممکن است تعداد دقیق کالری مورد نیاز شما در بالاترین یا پایین ترین حد این محدوده باشد – یا حتی از آن فراتر رود.

علاوه بر این، این تخمین ها در مورد کسانی که باردار یا شیرده هستند صدق نمی کند، زیرا آنها به کالری بیشتری نیاز دارند.

مردان

سنکالری مورد نیاز روزانه
19-30 سال2400-3000 کالری
31-59 سال2200-3000 کالری
60 سال و بالاتر2000-2600 کالری

همانطور که در مورد زنان صادق است، نیازهای کالری برای مردان ممکن است بر اساس عوامل مختلفی متغیر باشد.

جدیدترین دستورالعمل های غذایی برای آمریکایی ها تخمین می زند که مردان بین 19 تا 30 سال باید روزانه 2400 تا 3000 کالری برای حفظ وزن خود مصرف کنند.

با افزایش سن نیاز به انرژی کاهش می یابد. در واقع، مردان بین 31 تا 59 سال به حدود 2200 تا 3000 کالری در روز برای حفظ وزن خود نیاز دارند، در حالی که مردان بالای 60 سال معمولاً به 2000 تا 2600 کالری نیاز دارند (5).

مردانی که بسیار فعال هستند یا شرایط سلامت خاصی دارند ممکن است به کالری بیشتری نیاز داشته باشند. تعداد مورد نیاز شما در این محدوده ها نیز بر اساس قد و وزن شما متفاوت است.

کودکان

سنکالری مورد نیاز روزانه
2-4 سالمرد: 1000-1600 کالری
زن: 1000-1400 کالری
5-8 سالمرد:1200-2000 کالری
زن: 1200-1800 کالری
9-13 سالمرد: 1600-2600 کالری
زن: 1400-2200 کالری
14-18 سالمرد: 2000-3200 کالری
زن: 1800-2200 کالری

کودکان بر اساس سن، سایز و سطح فعالیت، نیازهای کالری بسیار متفاوتی دارند.

انرژی مورد نیاز کودکان و نوجوانان بر اساس جنس و سن آنها متفاوت است. یک کودک 3 ساله ممکن است تنها به 1200 کالری نیاز داشته باشد، اما یک نوجوان ممکن است به 3000 کالری نیاز داشته باشد (5).

با این حال، به خاطر داشته باشید که معمولاً برای کودکان و نوجوانان در حال رشد نیازی به شمارش کالری نیست.

در واقع، کاهش کالری دریافتی کودک ممکن است خطر کمبودهای تغذیه‌ای، رشد کند، و ایجاد رابطه ناسالم با غذا یا اختلال خوردن را افزایش دهد (6).

به جای شمارش کالری، بهتر است غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی را تشویق کنید، وعده‌های غذایی و تنقلات بیشتری را در خانه بپزید و فعالیت بدنی منظم را برای کودکان و نوجوانان ترویج دهید.


مقدار کالری مورد نیاز بدن شما می تواند بسته به سن، جنس، سطح فعالیت و اندازه بدن شما متفاوت باشد.

کالری چیست؟

به زبان ساده، کالری واحدی است که انرژی را اندازه گیری می کند. کالری معمولاً برای اندازه گیری محتوای انرژی غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود.

برای کاهش وزن، باید کالری کمتری نسبت به کالری مصرفی بدن در روز مصرف کنید. برعکس، برای افزایش وزن، باید کالری بیشتری نسبت به مصرف کالری مصرف کنید (1).

به خاطر داشته باشید که اگرچه مفهوم کاهش وزن «کالری وارد، کالری خارج شده» ساده به نظر می رسد، عوامل بسیاری در کاهش وزن یا ناتوانی در کاهش وزن نقش دارند، از جمله تشخیص های پزشکی، تغییرات هورمونی، ژنتیک و سن (6).

ایجاد یک رژیم غذایی سالم و برنامه سبک زندگی که به کاهش وزن شما کمک می کند و در دراز مدت آن را حفظ می کند، به چیزی بیش از تعیین نیازهای کالری فعلی شما و خوردن کالری کمتر در پاسخ نیاز دارد (6).


کالری واحدهایی هستند که میزان انرژی غذاها و نوشیدنی ها را اندازه گیری می کنند. در حالی که عوامل زیادی می توانند بر کاهش وزن تأثیر بگذارند، معمولاً برای کاهش وزن باید کالری کمتری نسبت به کالری مصرفی مصرف کنید.

چگونه کالری دریافتی را کاهش دهیم

اگرچه کاهش تعداد کالری مصرفی شما می تواند برای کاهش وزن موثر باشد، اما کاهش کالری بدون در نظر گرفتن اینکه کدام مواد غذایی می خورید یک راه پایدار برای کاهش وزن نیست.

به عنوان مثال، انتخاب غذاهای غنی از مواد مغذی – فکر کنید غلات کامل، آجیل، سبزیجات و میوه‌ها – بیشتر از انتخاب غذاهای فاقد مواد مغذی مانند نوشابه، دونات و آب نبات برای سلامتی شما مفید است.

به همین دلیل، به شدت توصیه می شود که چند تغییر دیگر در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنید که می تواند به شما در حفظ کمبود کالری در طولانی مدت بدون احساس گرسنگی یا محرومیت کمک کند.

در اینجا 5 استراتژی ساده وجود دارد که ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

1. پروتئین بیشتری بخورید

وقتی صحبت از کاهش وزن می شود، پروتئین بسیار مهم است.

مطالعات نشان می دهد که افزایش مصرف پروتئین ممکن است به سیر نگه داشتن و کاهش اشتهای شما کمک کند (7،8).

پروتئین همچنین ممکن است به مبارزه با هوس کمک کند. بر اساس برخی تحقیقات، میان وعده های با پروتئین بالا به افزایش احساس سیری و کاهش گرسنگی و اشتها کمک می کند (9).

علاوه بر ترویج کاهش وزن، برخی تحقیقات نشان می دهد که حفظ یک رژیم غذایی با پروتئین بالا ممکن است از بازیابی وزن جلوگیری یا کاهش دهد و به حفظ توده عضلانی کمک کند (10،11).

بنابراین، اگر می خواهید به کاهش وزن طولانی مدت و پایدار برسید، مصرف پروتئین خود را با مصرف بیشتر تخم مرغ، گوشت، مرغ، توفو، آجیل، دانه ها یا حبوبات افزایش دهید.

2. نوشیدنی های شیرین را محدود کنید

تغییر نسبتا آسان دیگری که می توانید ایجاد کنید این است که مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر از جمله نوشابه، آب میوه، شیر شکلات و سایر نوشیدنی های حاوی شکر را محدود کنید.

مغز شما کالری های مایع را مانند کالری های جامد ثبت نمی کند، بنابراین آنها بر احساس گرسنگی و سیری شما تأثیر کمتری می گذارند (12). علاوه بر این، مطالعات نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین را با افزایش خطر چاقی مرتبط می‌دانند (13،14).

اثرات مضر قند نیز بسیار فراتر از افزایش وزن است. در واقع، قند اضافه شده ممکن است به سایر مشکلات سلامتی، از جمله بیماری قلبی، مشکلات کبدی، و دیابت نوع 2 کمک کند (14).

3. آب بیشتری بنوشید

یک کار ساده که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید این است که آب بیشتری بنوشید.

هیدراتاسیون کافی با بهبود سلامت مغز و مدیریت وزن و همچنین کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه مرتبط است (15).

علاوه بر این، نوشیدن آب بلافاصله قبل از غذا ممکن است گرسنگی را کاهش دهد و به شما کمک کند کالری کمتری بخورید (16،17).

هنگامی که با یک رژیم غذایی سالم ترکیب می شود، نوشیدن آب بیشتر – به خصوص قبل از غذا – در صورت نیاز به کاهش وزن مفید به نظر می رسد. سایر نوشیدنی های بدون شیرینی مانند قهوه، چای و آب گازدار را امتحان کنید تا نیازهای هیدراتاسیون خود را برآورده کنید.

4. ورزش کنید

محدودیت کالری، به ویژه محدودیت کالری قابل توجه، ممکن است سرعت متابولیسم شما را کاهش دهد و اشتها را افزایش دهد. به علاوه، کاهش شدید کالری ممکن است منجر به از دست دادن عضله شود که می تواند به سلامت کلی شما آسیب برساند و میزان متابولیسم شما را کاهش دهد.

نشان داده شده است که فعالیت‌های تمرینی مقاومتی مانند کار با وزنه، از دست دادن عضلات را محدود می‌کند، که ممکن است به به حداقل رساندن تغییرات متابولیک در طول محدودیت طولانی‌مدت کالری کمک کند (18).

اگر نمی‌توانید به باشگاه بروید، ورزش‌هایی با وزن بدن مانند شنا سوئدی، اسکات و دراز و نشست را در خانه انجام دهید. ورزش‌های هوازی، مانند پیاده‌روی، شنا یا دویدن هم برای کاهش وزن بیشتر و هم برای حمایت از سلامت کلی بدن مهم هستند (19).

علاوه بر این، ورزش دارای مزایای دیگری است که فراتر از کاهش وزن است، مانند افزایش طول عمر، افزایش سطح انرژی، بهبود سلامت روان و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن (20،21،22،23).

5. مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و غذاهای فوق فرآوری شده را کاهش دهید

اصطلاح کربوهیدرات های تصفیه شده به غلاتی اطلاق می شود که سبوس و جوانه خود را از دست داده اند، از جمله نان سفید، پاستا، کراکر و برنج سفید. همچنین شامل شکر و سایر شیرین کننده‌ها می شود.

غلات تصفیه شده معمولاً فاقد فیبر هستند که با کاهش اشتها و افزایش احساس سیری از کاهش وزن حمایت می کند (24). خوردن کربوهیدرات‌های کمتر، از جمله کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده کمتر، ممکن است با تغییر سطح هورمون‌های خاصی که اشتهای شما را تنظیم می‌کنند، مانند پپتید YY، باعث کاهش وزن شود(25).

در حالی که رژیم کم کربوهیدرات یا کتوژنیک قطعا برای همه مناسب نیست، جایگزینی کربوهیدرات های تصفیه شده با انواع منابع کربوهیدرات غنی از مواد مغذی و فیبر – مانند غلات کامل، سبزیجات ریشه دار، آجیل، دانه ها و حبوبات – ممکن است مفید باشد. .

همچنین بهتر است از غذاهای فوق فرآوری شده، که شامل فست فود، تنقلات بسته بندی شده، آب نبات و نوشیدنی های شیرین می شود، اجتناب کنید. این اقلام نه تنها حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده هستند، بلکه حاوی مواد نگهدارنده، قندها، چربی های ناسالم، نمک و سایر موادی هستند که باید در رژیم غذایی خود محدود کنید.

خوردن پروتئین بیشتر، ورزش، هیدراته ماندن و محدود کردن مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و نوشیدنی های شیرین چند راه ساده برای کاهش کالری دریافتی روزانه شماست.

چند نکته اساسی کاهش وزن

علاوه بر کاهش کالری، چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای کاهش وزن به شیوه ای پایدار و طولانی مدت انجام دهید:

  • خوردن آگاهانه را تمرین کنید. خوردن آگاهانه شامل محدود کردن حواس‌پرتی‌های زمان غذا و توجه دقیق به بافت، طعم و بوی غذا است. به علاوه، این عمل ممکن است هوس های غذایی را کاهش دهد و کاهش وزن طولانی مدت را افزایش دهد (26).
  • میوه و سبزیجات بیشتری بخورید. میوه ها و سبزیجات کالری کمی دارند اما فیبر بالایی دارند. علاوه بر افزایش مصرف بسیاری از مواد مغذی مهم، افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات ممکن است با کاهش وزن مرتبط باشد (27،28).
  • پشتیبان پیدا کنید. مطالعات نشان می دهد که حمایت اجتماعی ممکن است به کاهش وزن کمک کند. دوست یا عضوی از خانواده را با اهداف مشابه پیدا کنید، به یک انجمن کاهش وزن آنلاین بپیوندید، یا گروه های پشتیبانی را در منطقه خود بررسی کنید تا خود را برای موفقیت آماده کنید (29).
  • آماده کردن غذا را امتحان کنید. بسیاری از مردم دریافتند که آماده کردن وعده غذایی راهی مناسب برای خوب غذا خوردن و صرفه جویی در زمان است. یک یا دو روز را برای آماده کردن وعده های غذایی خود از قبل انتخاب کنید تا بتوانید در تمام طول هفته از غذاهای خوشمزه لذت ببرید.


علاوه بر کاهش کالری دریافتی روزانه، نکات ذکر شده در بالا ممکن است از کاهش وزن طولانی مدت حمایت کند.

مضرات بالقوه شمارش کالری

اگرچه شمارش کالری ها می تواند یک استراتژی موثر برای کاهش وزن باشد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که هنگام انتخاب غذا و نحوه خوردن، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد.

به جای تمرکز صرف بر کالری، بهتر است از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید که سرشار از انواع غذاهای مغذی و کامل است. این می تواند تضمین کند که ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز بدن برای حمایت از مدیریت وزن و سلامت کلی را دریافت می کنید.

اگر تصمیم به کاهش کالری دارید، مراقب باشید که مصرف خود را بیش از حد کاهش ندهید، زیرا انجام این کار ممکن است عوارض جانبی متعددی از جمله افزایش گرسنگی، سرگیجه، خستگی، سردرد و حالت تهوع ایجاد کند (3).

خوردن کالری بسیار کم نیز ممکن است متابولیسم شما را کند کند و حفظ کاهش وزن در طولانی مدت را دشوارتر کند (4). کاهش وزن پایدار نیز به زمان نیاز دارد. شما باید بر روی تغییرات کوچک و تدریجی به جای استراتژی های کاهش وزن سریع تمرکز کنید.

در نهایت، کالری شماری یک علم دقیق نیست. برخی از روزها بدن شما به کالری بیشتری نیاز دارد، در حالی که در روزهای دیگر به کالری کمتری نیاز دارد. تمرکز منحصراً روی اعداد و وزن نیز ممکن است منجر به اختلال در خوردن شود (30).


کاهش بیش از حد کالری ممکن است به سلامت شما آسیب برساند و حفظ کاهش وزن را دشوارتر کند. به جای تمرکز فقط روی کالری، روی یک رژیم غذایی کامل که سرشار از غذاهای مغذی و کامل است تمرکز کنید.

سوالات متداول

برای صبحانه چه مقدار کالری باید مصرف کرد؟

تعداد کالری هایی که باید برای صبحانه بخورید به عوامل زیادی از جمله نیازهای روزانه، ترجیحات شخصی، اهداف سلامتی و رژیم غذایی کلی بستگی دارد.

در حالی که بسیاری از مردم دریافتند که مصرف یک سوم یا یک چهارم کل کالری دریافتی روزانه برای وعده غذایی صبح برای آنها مفید است، برخی دیگر ممکن است نیاز به تنظیم این مقدار بر اساس نیازهای فردی خود داشته باشند.

چه مقدار کالری باید برای ناهار یا شام مصرف کرد؟

تعداد کالری هایی که باید برای ناهار یا شام بخورید بر اساس عوامل زیادی از جمله ترجیحات شخصی شما متفاوت است.

برای مثال، در حالی که برخی از افراد ممکن است از خوردن یک ناهار بزرگ و شام کوچکتر لذت ببرند، برخی دیگر ممکن است تصمیم بگیرند کالری دریافتی خود را به طور مساوی تقسیم کنند.

بنابراین، از آنجایی که نیازها و ترجیحات هر کس متفاوت است، بهتر است آنچه برای شما مفید است را پیدا کنید و هنگام برنامه ریزی وعده های غذایی خود به آن پایبند باشید.

برای کاهش وزن چه مقدار کالری باید مصرف کرد؟

تعداد کالری هایی که برای کاهش وزن نیاز دارید به عوامل مختلفی بستگی دارد.

برای حمایت از کاهش وزن پایدار، مصرف اقلام فوق فرآوری شده مانند نوشیدنی های شیرین، بستنی، فست فود، و میان وعده های پر کالری را کاهش دهید. علاوه بر این، سعی کنید فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

یک متخصص تغذیه می تواند به شما در تعیین کالری مورد نیاز و یک هدف کالری مناسب برای حمایت از کاهش وزن کمک کند.

برای چاق شدن چقدر باید کالری مصرف کرد؟

برای افزایش وزن، باید کالری مازاد داشته باشید، به این معنی که کالری بیشتری نسبت به کالری که می سوزانید دریافت می کنید.

سعی کنید بیشتر از غذاهای پرکالری و غنی از مواد مغذی مانند کره آجیل، ماست پرچرب و ماهی چرب استفاده کنید.

برای عضله سازی چه مقدار کالری باید مصرف کرد؟

عضله سازی معمولاً به کالری مازاد نیاز دارد، به این معنی که شما باید کالری بیشتری نسبت به کالری مصرفی در طول روز مصرف کنید.

ممکن است مجبور شوید کالری مورد نیاز خود را چند صد کالری در روز افزایش دهید. یک متخصص تغذیه ورزشی می تواند به شما در ایجاد یک برنامه مناسب کمک کند (31).


تعداد کالری هایی که باید در هر وعده غذایی یا برای رسیدن به یک وزن خاص مصرف کنید، می تواند متفاوت باشد. بنابراین، بهتر است برای یافتن آنچه که با نیازهای شما مطابقت دارد، آزمایش کنید.

چه امتیازی به این مقاله میدهید؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

فهرست مقاله

 ۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است

فعال باش و جایزه بگیر

با پیوستن به فیتیتو کلاب و انجام یک سری فعالیت ها در سایت فیتیتو، فیتی کوین جمع کن. با این فیتی کوین ها میتونی کلی جایزه و تخفیف بگیری. همین الان کلیک کن.

Gamification

 ۵ مقاله برتر

مقالات برتر فیتیتو را در این قسمت مشاهده کنید

نوشته های مشابه

تائورین چیست؟ مزایا، عوارض جانبی و موارد دیگر

سیگارهای الکترونیکی

همه چیز درباره آزمایش خون

دیدگاهتان را بنویسید