فیتیتو
فیتیتو

هر آنچه باید در مورد استویا بدانید

آنچه در این مقاله می‌خوانید

استویا که به آن Stevia rebaudiana نیز می‌گویند، گیاهی است که از خانواده گل داودی، زیرگروهی از خانواده Asteraceae (خانواده ابروسیا) است. تفاوت زیادی بین استویایی که در خواربار فروشی می خرید و استویایی که ممکن است در خانه پرورش دهید وجود دارد.

محصولات استویا که در قفسه‌های فروشگاه‌های مواد غذایی یافت می‌شوند، مانند Truvia و Stevia in the Raw، حاوی برگ کامل استویا نیستند. آنها از عصاره برگ استویا بسیار تصفیه شده به نام rebaudioside A (Reb-A) ساخته شده اند.

در واقع، بسیاری از محصولات استویا اصلاً استویا کمی دارند. Reb-A حدود 200 برابر شیرین تر از شکر سفره است.

شیرین کننده های ساخته شده با Reb-A “شیرین کننده های جدید” در نظر گرفته می شوند زیرا با شیرین کننده های مختلفی مانند اریتریتول (یک الکل قند) و دکستروز (گلوکز) مخلوط می شوند.

به عنوان مثال، Truvia ترکیبی از Reb-A و اریتریتول است، و Stevia در The Raw ترکیبی از Reb-A و دکستروز یا مالتودکسترین است.

برخی از مارک های استویا نیز حاوی طعم های طبیعی هستند. منبع مورد اعتماد سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در صورتی که مواد تشکیل دهنده مربوطه فاقد رنگ، طعم مصنوعی یا مواد مصنوعی باشند، با عبارت «طعم‌های طبیعی» مخالفت نمی‌کند(1).

با این حال، موادی که در زیر چتر “طعم طبیعی” قرار می گیرند ممکن است به شدت فرآوری شوند. بسیاری استدلال می کنند که این بدان معناست که هیچ چیز طبیعی در مورد آنها وجود ندارد.

می توانید گیاه استویا را در خانه پرورش دهید و از برگ آن برای شیرین کردن غذاها و نوشیدنی ها استفاده کنید. شیرین کننده های Reb-A به شکل های مایع، پودری و دانه ای در دسترس هستند. برای اهداف این مقاله، “استویا” به محصولات Reb-A اشاره دارد.

آیا استفاده از استویا مزایایی دارد؟

استویا یک شیرین کننده غیر مغذی است. یعنی تقریبا هیچ کالری ندارد. اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، این جنبه ممکن است جذاب باشد

با این حال، تا به امروز، تحقیقات بی نتیجه است. تأثیر شیرین کننده های غیر مغذی بر سلامت فرد ممکن است به مقدار مصرف شده و همچنین زمان مصرف آن بستگی داشته باشد(2).

اگر دیابت دارید، استویا ممکن است به کنترل سطح قند خون شما کمک کند.

یک مطالعه در سال 2010 از 19 شرکت کننده سالم و لاغر و 12 شرکت کننده چاق نشان داد که استویا به طور قابل توجهی سطح انسولین و گلوکز را کاهش می دهد. همچنین علیرغم دریافت کالری کمتر، شرکت کنندگان در مطالعه را راضی و بعد از خوردن غذا سیر می کرد(3).

با این حال، یکی از محدودیت های ذکر شده در این مطالعه این است که در یک محیط آزمایشگاهی اتفاق افتاده است، نه در یک موقعیت واقعی در محیط طبیعی یک فرد.

و طبق یک مطالعه در سال 2009، پودر برگ استویا ممکن است به مدیریت کلسترول کمک کند. شرکت کنندگان در مطالعه روزانه 20 میلی لیتر عصاره استویا را به مدت یک ماه مصرف کردند(4).

این مطالعه نشان داد که استویا کلسترول کل، کلسترول LDL (“بد”) و تری گلیسیرید را بدون عوارض جانبی منفی کاهش می دهد. همچنین کلسترول HDL (“خوب”) را افزایش داد. مشخص نیست که مصرف گاه به گاه استویا در مقادیر کمتر همین تاثیر را داشته باشد یا خیر.

آیا استویا عوارض جانبی دارد؟

انجمن غذا و دارو آمریکا می گوید گلیکوزیدهای استویا، مانند Reb-A، “به طور کلی ایمن شناخته می شوند.” آنها استویا با برگ کامل یا عصاره خام استویا را برای استفاده در غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده به دلیل کمبود اطلاعات ایمنی تایید نکرده اند.

این نگرانی وجود دارد که گیاه خام استویا ممکن است به کلیه ها، سیستم تولید مثل و سیستم قلبی عروقی آسیب برساند. همچنین ممکن است فشار خون را بسیار پایین بیاورد یا با داروهایی که قند خون را کاهش می دهند تداخل داشته باشد.

اگرچه استویا برای افراد مبتلا به دیابت بی خطر در نظر گرفته می شود، اما مارک هایی که حاوی دکستروز یا مالتودکسترین هستند باید با احتیاط درمان شوند.

دکستروز گلوکز است و مالتودکسترین نشاسته است. این مواد به مقدار کمی کربوهیدرات و کالری اضافه می کنند. الکل های قند نیز ممکن است کمی بر تعداد کربوهیدرات ها تأثیر بگذارد.

اگر گهگاهی از استویا استفاده می کنید، ممکن است برای تأثیرگذاری بر قند خون شما کافی نباشد. اما اگر در طول روز از آن استفاده کنید، کربوهیدرات ها اضافه می شوند.

مطالعه‌ای در سال 2019، یک ارتباط احتمالی بین شیرین‌کننده‌های غیرمغذی، از جمله استویا، و اختلال در باکتری های مفید روده را گزارش کرد. همین مطالعه همچنین نشان داد که شیرین کننده های غیر مغذی ممکن است باعث عدم تحمل گلوکز و اختلالات متابولیک شوند(5).

مانند بسیاری از شیرین کننده های غیر مغذی، یک نقطه ضعف اصلی طعم آن است. استویا طعم ملایم و شیرین بیان دارد که کمی تلخ است. برخی از مردم از آن لذت می‌برند، اما برای دیگران یک راه حل است.

در برخی افراد، محصولات استویا ساخته شده با الکل قند ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند نفخ و اسهال شود.

آیا استفاده از استویا در دوران بارداری بی خطر است؟

استویا ساخته شده با Reb-A برای استفاده در حد اعتدال در دوران بارداری بی خطر است. اگر به الکل های قند حساس هستید، مارکی را انتخاب کنید که حاوی اریتریتول نباشد.

استویا با برگ کامل و عصاره خام استویا، از جمله استویایی که در خانه پرورش داده اید، در صورت بارداری برای استفاده بی خطر نیستند.

ممکن است عجیب به نظر برسد که یک محصول بسیار تصفیه شده ایمن تر از یک محصول طبیعی در نظر گرفته شود. این یک معمای رایج در مورد محصولات گیاهی است.

در این مورد، Reb-A از نظر ایمنی در دوران بارداری و غیره مورد ارزیابی قرار گرفته است. استویا به شکل طبیعی آن چنین نیست. در حال حاضر، شواهد کافی مبنی بر اینکه استویا با برگ کامل یا عصاره خام استویا به بارداری شما آسیب نمی رساند، وجود ندارد.

آیا ارتباطی بین استویا و سرطان وجود دارد؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استویا ممکن است به مبارزه یا پیشگیری از برخی انواع سرطان کمک کند.

بر اساس یک مطالعه در سال 2012، یک گلیکوزید به نام استویوزید(stevioside ) که در گیاهان استویا یافت می شود به افزایش مرگ سلول های سرطانی در خط سرطان سینه انسان کمک می کند. استویوزید همچنین ممکن است به کاهش برخی از مسیرهای میتوکندریایی که به رشد سرطان کمک می کنند کمک کند(6).

مطالعه ای در سال 2013 از این یافته ها پشتیبانی کرد. این نشان داد که بسیاری از مشتقات گلیکوزید استویا برای رده های سلولی سرطان خون، ریه، معده و سینه خاص سمی هستند(7).

نحوه استفاده از استویا به عنوان جایگزین شکر

استویا ممکن است به جای شکر سفره در غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه شما استفاده شود. یک پیمانه پودر استویا برابر با یک قاشق چایخوری شکر می باشد.

راه های خوشمزه استفاده از استویا عبارتند از:

  • در قهوه یا چای
  • در لیموناد خانگی
  • روی غلات گرم یا سرد پاشیده شود
  • در اسموتی
  • روی ماست شیرین نشده پاشیده شود

برخی از مارک های استویا، می توانند قاشق چای خوری شکر را جایگزین قاشق چای خوری (مانند نوشیدنی ها و سس های شیرین شده) کنند، مگر اینکه از آن در محصولات پخته شده استفاده کنید.

می توانید با استویا غذا بپزید، اگرچه ممکن است طعم شیرین بیان به کیک ها و کلوچه ها بدهد. بعضی برندهای تولیدی استویا توصیه می کنند که نیمی از کل شکر موجود در دستور غذا را با محصول آن جایگزین کنید.

مارک های دیگر به طور خاص برای پخت ساخته نشده اند، بنابراین باید کمتر از آن استفاده کنید. شما باید مایع اضافی یا یک ماده حجیم مانند سس سیب یا موز له شده را به دستور غذا اضافه کنید تا شکر از دست رفته را جبران کنید. ممکن است برای به دست آوردن بافت و سطح شیرینی مورد علاقه خود، مقداری آزمون و خطا طول بکشد.

برچسب ها:

چه امتیازی به این مقاله میدهید؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات

حرکات تمرینی