با فیتیتو

همیشه فیتی تو

کمردرد و عوامل موثر در ایجاد آن

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کمردرد یکی از شایع‌ترین دلایلی است که افراد به پزشک مراجعه می‌کنند یا از کار خود باز می‌مانند و علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان است.

خوشبختانه، شما می‌توانید اقداماتی را برای جلوگیری یا تسکین بیشتر کمردرد انجام دهید.
اگر پیشگیری ناموفق باشد، درمان خانگی ساده و مکانیک مناسب بدن اغلب در عرض چند هفته کمر شما را بهبود می‌بخشد و آن را کارا نگه می‌دارد.

برای درمان کمردرد به ندرت نیاز به جراحی است.

علائم کمردرد

کمردرد می‌تواند از درد عضلانی تا احساس تیرکشیدن یا سوزش زدن متغیر باشد. علاوه بر این، درد ممکن است به پایین ساق پا انتشار یافته یا با خم شدن، چرخش، بلند کردن، ایستادن یا راه رفتن بدتر شود (1).

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اکثر کمردردها به تدریج با درمان خانگی و خودمراقبتی معمولاً در عرض چند هفته بهبود می‌یابند. در موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد چند هفته ادامه دارد؛
 • شدید است و با استراحت بهبود نمی‌یابد؛
 • به سمت پایین یک یا هر دو پا پخش می‌شود، به خصوص اگر درد به زیر زانو کشیده شود؛
 • باعث ضعف، بی حسی یا گزگز در یک یا هر دو پا می‌شود (2).

در موارد نادر، کمردرد می‌تواند نشانه یک مشکل جدی پزشکی باشد. اگر کمردرد دارید، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید چون ممکن است:

 • باعث مشکلات جدی روده یا مثانه شود
 • با تب همراه باشد
 • به دنبال زمین خوردن، ضربه به کمر یا آسیب دیگر می‌تواند رخ دهد (2).

کمردرد از جمله مشکلاتی است که در شرایط ایجاد اختلالات جدی به دنبال ایجاد آن باید به پزشک مراجعه کرد.

علل کمردرد چیست؟

کمردرد می‌تواند ناشی از انحطاط و آسیب ستون فقرات باشد.

کمردرد اغلب بدون دلیلی ایجاد می‌شود که پزشک شما بتواند آن را با آزمایش یا مطالعه تصویربرداری شناسایی کند.

شرایطی که معمولاً با کمردرد مرتبط هستند عبارتند از:

 • کشیدگی عضلات یا رباط. بلند کردن مکرر اجسام سنگین یا یک حرکت ناهنجار ناگهانی می‌تواند عضلات پشت و رباط های ستون فقرات را تحت فشار قرار دهد. اگر در شرایط بدنی نامناسبی هستید، فشار مداوم روی کمر می‌تواند باعث اسپاسم عضلانی دردناک شود (3).
 • دیسک‌های برآمده یا پاره شده. دیسک‌ها به عنوان بالشتک بین استخوان ها (مهره‌ها) در ستون فقرات شما عمل می‌کنند.
  مواد نرم داخل دیسک می‌توانند برآمده یا پاره شوند و روی عصب فشار بیاورند. با این حال، می‌توانید دیسکی برآمده یا پاره شده بدون کمردرد داشته باشید.
  بیماری دیسک اغلب به طور اتفاقی هنگامی که به دلایل دیگری عکسبرداری با اشعه ایکس ستون فقرات انجام می‌دهید، مشاهده می‌شود (4).
 • آرتروز. استئوآرتریت می‌تواند کمر را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی موارد، آرتریت در ستون فقرات می‌تواند منجر به باریک شدن فضای اطراف نخاع شود، وضعیتی که به آن تنگی نخاعی می‌گویند (5).
 • پوکی استخوان. اگر استخوان‌های شما متخلخل و شکننده شوند، مهره‌های ستون فقرات شما ممکن است دچار شکستگی‌های دردناک شوند (6).

عواملی همچون کشیدگی عضلات یا رباط، آسیب به دیسک، آرتروز و پوکی استخوان می‌توانند در ایجاد کمردرد موثر باشند.

عوامل خطرساز و موثر در ایجاد کمردرد

هر کسی ممکن است دچار کمردرد شود، حتی کودکان و نوجوانان.

این عوامل ممکن است شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به کمردرد قرار دهند:

 • سن. کمردرد با بالا رفتن سن، از حدود 30 یا 40 سالگی شروع می‌شود (7).
 • عدم ورزش. عضلات ضعیف و استفاده نشده در پشت و شکم ممکن است منجر به کمردرد شود (8).
 • اضافه وزن. وزن بیش از حد بدن فشار بیشتری را به کمر شما وارد می‌کند (9).
 • بیماری‌ها. برخی از انواع آرتریت و سرطان می‌توانند به کمردرد کمک کنند (10).
 • بلند کردن نامناسب. استفاده از پشت به جای پاها می‌تواند منجر به کمردرد شود (11).
 • شرایط روانی. به نظر می‌رسد افرادی که مستعد افسردگی و اضطراب هستند، بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند (12).
 • سیگار کشیدن. میزان کمردرد در افراد سیگاری افزایش یافته است. این مشکل ممکن است به این دلیل رخ دهد که سیگار کشیدن باعث سرفه بیشتر می‌شود که می‌تواند منجر به فتق دیسک گردد.
  سیگار کشیدن همچنین می‌تواند جریان خون به ستون فقرات را کاهش دهد و خطر پوکی استخوان را افزایش دهد (13).

افزایش سن، عدم شرکت در فعالیت‌های ورزشی، اضافه وزن، انجام فعالیت‌های بدنی در وضعیت‌های نامناسب، مشکلات روانی و استعمال دخانیات عواملی هستند که ممکن است فرد را در معرض کمردرد قرار دهند.

پیشگیری از کمردرد

شما ممکن است با بهبود وضعیت بدنی خود و یادگیری و تمرین مکانیک مناسب بدن از بروز کمردرد جلوگیری کنید یا از عود آن جلوگیری کنید.

برای اینکه کمر خود را سالم و قوی نگه دارید چه کاری باید انجام دهید؟

 • ورزش. فعالیت‌های هوازی منظم و تمرین‌هایی که به کمر شما فشار نمی‌آورند یا باعث ضربه‌های پیاپی نمی‌شوند، می‌توانند قدرت و استقامت کمر شما را افزایش دهند و به عضلات شما اجازه عملکرد بهتری بدهند. پیاده روی و شنا انتخاب های خوبی هستند. با پزشک یا مربی متخصص خود در مورد فعالیت‌هایی که ممکن است امتحان کنید مشورت کنید (14).
 • قدرت و انعطاف عضلانی ایجاد کنید. تمرینات عضلات شکم و پشت، که ناحیه مرکزی شما را تقویت می‌کند، به حالت دادن به این عضلات کمک می‌کند تا مانند یک کرست طبیعی برای پشت شما با هم کار کنند (12).
 • وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن عضلات پشت را تحت فشار قرار می‌دهد. اگر اضافه وزن دارید، کم کردن آن می‌تواند از کمردرد جلوگیری کند (15).
 • سیگار کشیدن را ترک کن. سیگار کشیدن خطر کمردرد را افزایش می‌دهد. این خطر با تعداد سیگارهای مصرف شده در روز افزایش می‌یابد، بنابراین ترک باید به کاهش این خطر کمک کند (16).

از حرکاتی که کمر شما را می‌پیچد یا فشار می‌دهد خودداری کنید. از بدن خود به درستی استفاده کنید:

 • هوشمندانه بایستید. موقع ایسادن، خم نشوید و وضعیت لگن خنثی را حفظ کنید. اگر مجبور هستید برای مدت طولانی بایستید، یک پا را روی یک زیرپایی قرار دهید تا مقداری از بار از روی کمرتان برداشته شود. جابه جایی پا می‌تواند استرس عضلات پشت را کاهش دهد (17).
 • هوشمندانه بنشینید. صندلی‌ای را انتخاب کنید که پشتی خوبی داشته باشد، تکیه‌گاه دست و پایه‌های چرخان داشته باشد. قرار دادن یک بالش یا حوله در قسمت گودی پشت باعث حفظ منحنی پشت می‌شود. زانوها و باسن خود را در یک سطح نگه دارید. موقعیت خود را مرتباً، حداقل هر نیم ساعت یکبار تغییر دهید (18).
 • هوشمند بلند کنید. در صورت امکان از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید، اما اگر باید چیز سنگینی بلند کنید، اجازه دهید پاهایتان کار را انجام دهند. پشت خود را صاف نگه دارید – بدون پیچش – و فقط از زانو خم شوید.
  بار را نزدیک بدن خود نگه دارید. اگر جسم سنگین یا نامناسب است، یک همکار برای بلند کردن پیدا کنید (19).

یکی از اولین قدم‌ها در پیشگیری از کمردرد اصلاح الگوی سبک زندگی و رفع عوامل خطرساز در ایجاد این مشکل است به صورتی که ورزش، ترک سیگار، اصلاح الگوی حرکتی و کاری می‌تواند ریسک ایجاد این آسیب را کاهش دهد.

در خرید لوازم برای درمان یا پیشگیری از کمردرد مراقب باشید

از آنجایی که کمردرد بسیار رایج است، محصولات متعددی وعده پیشگیری یا تسکین را می‌دهند.
اما هیچ شواهد قطعی مبنی بر اینکه کفش‌های مخصوص، تکیه‌گاه‌های پشتی، مبلمان با طراحی خاص یا … برنامه‌های مدیریت استرس می‌توانند کمک کنند وجود ندارد.
علاوه بر این، به نظر نمی‌رسد یک نوع تشک برای افراد مبتلا به کمردرد بهترین باشد. احتمالاً موضوع این است که چه چیزی برای شما راحت‌تر است.

برچسب ها:

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین فردی باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات

حرکات تمرینی