با فیتیتو

همیشه فیتی تو

آداب(اتیکت) ورزش در باشگاه

آنچه در این مقاله می‌خوانید

رفتن به باشگاه در ابتدا می تواند دلهره آور باشد. ممکن است محیطی پر هرج و مرج باشد که به نظر می رسد دیگران به طور شهودی آن را درک می کنند. یا شاید به نظر می رسد رایگان برای همه است که در آن همه برای خودشان هستند.

در واقع، بایدها و نبایدهای جهانی یا در واقع آداب ورزش(gym etiquette) برای محیط ورزشگاه وجود دارد، و آنها صرفاً بر اساس احترام متقابل هستند. حتی اگر از هیاهو وحشت دارید، اگر به اصول خاصی پایبند باشید، می توانید مطمئن باشید که کار درست را انجام می دهید.

اولین چیزی که می خواهید بدانید این است که آیا باشگاه ورزشی شما مجموعه ای از قوانین خاص خود را دارد یا خیر و خودتان را با آنها آشنا کنید. خواندن تابلوهای نصب شده در سرتاسر مرکز تناسب اندام شما نه تنها سرنخ ها بلکه دستورالعمل های واقعی را به شما می دهد.

بسیاری از مکان ها قوانین منحصر به فرد خود را در مورد رفتارهای خاص دارند، اما اگر به دستورالعمل های زیر پایبند باشید، می توانید مطمئن باشید که به طور صحیح رشد می کنید.

6 قانون اساسی برای آداب ورزشگاه

بعد از تمرین، وسایل را به جای خود برگردانید

این ابتدا به دلیلی فهرست شده است. حتی اگر هیچ کار دیگری را به درستی انجام نمی دهید، لطفاً حداقل وسایل خود را کنار بگذارید.

گذاشتن وزنه، کتل بل، غلتک فوم، تشک، یا سایر تجهیزات در اطراف یک خطر ایمنی در یک فضای شلوغ است.

علاوه بر این، اگر صفحه وزنه‌هایتان را به صورت قفسه‌بندی‌شده، دمبل‌هایتان را روی نیمکت یا حوله‌تان را روی ماشین بگذارید، سیگنالی می‌فرستد که تجهیزات اشغال شده است و مردم احساس نمی‌کنند که می‌توانند از آن تجهیزات استفاده کنند.

در نهایت، این فقط بی ادبی است! ورزشگاه یا باشگاه یک فضای عمومی است. خیلی بی ملاحظه است که آن را در همان شرایطی که پیدا کردید رها نکنید.

وقتی کارتان تمام شد، وسایلتان را پاک کنید

حتی اگر یک گودال عرق باقی نگذارید، باز هم عرق می کنید و میکروب ها را روی تجهیزات باقی می گذارید. همه انجام می‌دهند.

می‌توانید با پاک کردن تمام سطوح لمس شده قبل از ترک یک قطعه یا کنار گذاشتن وسایل، جلوی انتشار میکروب ها را بگیرید و شهروند خوبی باشید. با انجام این کار، کار خود را به کاربر بالقوه بعدی نشان می‌دهید و ثابت می‌کنید که عضو خوبی در جامعه باشگاه هستید.

آهنگ هایت را برای خودت نگه دار

آن کسی نباشید که تلفن خود را با صدای بلند پخش می کند – چه در حال گوش دادن به موسیقی یا پادکست یا تماشای فیلم باشید.

هدفون به راحتی در هر فروشگاه و حتی در میز جلو برخی از باشگاه ها در دسترس است. مجبور کردن همه اطرافیان به گوش دادن به موسیقی‌های شما کاملاً بی ملاحظه است.

با تلفن صحبت نکن

برای حفظ حریم خصوصی خود و احترام به سایر مشتریان، لطفاً در حین تمرین با تلفن صحبت نکنید. این بی‌ادبی است، باعث ناراحتی مردم می‌شود و شما 100% بلندتر از آنچه فکر می‌کنید صحبت می‌کنید.

لباست را بپوش

برای ورزش لباس مناسب بپوشید. شما می توانید هر چقدر که می خواهید زیبا یا راحت به نظر برسید، اما ایمن باشید و به دیگران احترام بگذارید.

پوشیدن کفش‌های بدنسازی خوب حیاتی است، مگر اینکه با پای برهنه تمرین کنید (برخی از باشگاه‌ها ممکن است مشکلی در این زمینه داشته باشند، بنابراین اگر این مشکل شماست، با مدیریت مشورت کنید). پوشیدن کفش‌های مجلسی، پاشنه‌دار یا Birkenstocks می‌تواند خطرناک باشد و همچنین ممکن است به تجهیزات و کف‌ها آسیب برساند.

لباسی بپوشید که مناسب باشد و برای راحتی خود، چیزی را انتخاب کنید که از پارچه فتیله ای(wicking fabric) ساخته شده باشد تا عرق را از بین ببرد.

لباس‌هایی که خیلی گشاد هستند می‌توانند در تجهیزات ورزشی گیر کنند یا به دور شما بپیچند و مانع حرکت شما شوند، در حالی که لباس‌های خیلی تنگ ممکن است از راه‌های دیگری شما را محدود کنند. شلوار جین یا سایر لباس‌های دارای سگک، گیره یا زیپ می‌توانند باعث پارگی در سطوح چرمی یا پلاستیک‌های وینیل مانند نیمکت‌ها و صندلی‌ها شوند.

پوشیدن لباس های بیش از حد آشکار یا لباس هایی با شعارها یا تصاویر توهین آمیز ممکن است بی احترامی به محیط تلقی شود.

به مردم فضا بدهید

این برای هر دو فضای فیزیکی و احساسی صدق می کند. به اندازه کافی از سایر ورزشکاران خود دور بایستید تا به آنها فضایی بدهید تا با خیال راحت حرکت کنند و در فضای شخصی خود احساس راحتی کنند.

همچنین توجه داشته باشید که سالن ورزشی می‌تواند فضایی آسیب‌پذیر باشد و حفظ محیطی دلپذیر و فراگیر ضروری است.

با سایر ورزشکاران مودب باشید، اما حواستان به شروع مکالمات بیش از یک یا دو جمله باشد. بسیاری از مردم برای از بین بردن استرس های روزانه به باشگاه می آیند و گفتگو با غریبه ها اغلب مورد استقبال قرار نمی گیرد.

در این راستا، لطفاً به کسی ضربه نزنید یا با خیره شدن کسی را ناراحت نکنید.

اگر کسی هست که با او رابطه طولانی مدت دارید و اگر کاملاً مجبور هستید، پیش بروید و شماره او را بپرسید – در راه خروج از باشگاه یا بعد از آن. هیچ چیز شما را از منطقه تمرین خارج نمی کند، مانند کسی که به شما نگاه می کند یا سعی می کند در حین ورزش، انگشتان شما را جمع کند.

آداب ورزش در سالن وزنه

سالن وزنه می تواند مکانی ترسناک باشد. ممکن است صدای غرغر و کوبیدن تجهیزات زیادی را مشاهده کنید و افراد می توانند فضای خود را تسخیر کنند.

احساس راحتی در روال خود می‌تواند به شما کمک کند نگرش آرام تری داشته باشید و در اتاق وزنه تمرین بهتری داشته باشید، بنابراین اگر می‌خواهید در انتخاب های ورزشی خود اطمینان بیشتری داشته باشید، یک مربی شخصی یا آنلاین استخدام کنید.

در زیر برخی از الزامات یک شهروند خوب در سالن وزنه آورده شده است.

احتکار کننده نباش

اگر قصد انجام سوپرست ها را دارید و می خواهید بین دو قطعه تجهیزات، مکان یا مجموعه ای از دمبل ها به عقب و جلو بروید، ممکن است در زمان های غیر اوج مصرف خوب باشد. با این حال، در زمان‌های شلوغ ورزشگاه، ادعای تجهیزاتی بیشتر از آنچه در حال حاضر استفاده می‌کنید، یک اشتباه بزرگ است.

با انجام این کار، نه تنها مقدار زیادی از فضای مشترک را اشغال می کنید، بلکه از استفاده دیگران از بیش از یک قطعه تجهیزات نیز جلوگیری می کنید. سعی کنید تمرین خود را به گونه ای ترتیب دهید که به فضا و نیازهای تجهیزات اطرافیان خود احترام بگذارید، یا دوستی پیدا کنید تا سوپرست های خود را علامت بزند.

اجازه دهید مردم “تمرین” کنند

ریکاوری بخش مهمی از آموزش است. اگر بین ست‌ها ۲ دقیقه استراحت می‌کنید و روی نیمکت نشسته‌اید، ممکن است متوجه شوید که شخصی در فاصله‌ای محترمانه اما نزدیک ایستاده و به شما و وسایلی که روی آن استراحت می‌کنید نگاه می‌کند.

این تماس چشمی را نادیده نگیرید. از آن شخص بپرسید که آیا می‌خواهد در آن کار کند یا خیر. معامله کردن ست‌ها کار خوبی است که می‌توان انجام داد و از زمان همه به خوبی استفاده می‌کند و حتی ممکن است به خودتان امتیاز خوبی برای ست خود بدهید.

توصیه های ناخواسته ارائه نکنید

هیچ‌کس نمی‌خواهد کسی که نمی‌شناسد، او را سرگردان کند و به او بگوید چه اشتباهی انجام می‌دهد. حتی با بهترین نیت برای بهبود فرم فردی، احتمال این وجود دارد که اگر برای اصلاح یا بهبود تمرینات به افراد نزدیک شوید، از اینکه مورد توجه قرار گیرند، خجالت می‌کشند.

به هر حال، بسیاری از افراد در اتاق وزن نسبتاً خودآگاه هستند، بدون اینکه شما در کانون توجه آنها قرار دهید و احتمالاً از نصیحت شخصی که اعتبارش ناشناخته است و توصیه او ناخواسته است، ناراحت خواهند شد.

از سیاست باشگاه خود در مورد اداختن وزنه‌ها آگاه باشید

بیشتر باشگاه‌ها نمی‌خواهند که افراد وزنه‌ها را روی زمین بیاندازند. کسانی که اهمیتی نمی‌دهند یا تشویق به انداختن وزنه می‌کنند، کفپوش و تجهیزات ویژه و همچنین مناطقی که در آن قابل قبول است، خواهند داشت. قبل از شروع این موضوع را متوجه شوید و اگر شک دارید، آنها را به آرامی کنار بگذارید.

آداب ورزش در کلاس های بدنسازی گروهی

ورزش گروهی یکی دیگر از خرده فرهنگ های درون باشگاه است. مزایای ورزش در گروه بسیار زیاد است – از ارتباط گرفته تا مسئولیت پذیری – و برداشتن و پذیرفتن این مراسم بسیار آسان است.

در اینجا برخی از ضروریات وجود دارد:

سر وقت باش

کلاس های تناسب اندام گروهی طوری طراحی شده اند که شامل گرم کردن برای ایمنی باشد. علاوه بر این، گرم‌ کردن عموماً شامل احوالپرسی از سوی مربی است، که احساس می‌کند با گروهی که در آن روز کار می‌کنند.

در طول این مقدمه، احتمالاً مربی شما اطلاعات کمی از قبل در مورد انتظارات از تمرین آن روز به گروه می دهد. به موقع بودن به شما این فرصت را می دهد که یک مقدمه فیزیکی و ذهنی با روال معمول داشته باشید.

به موقع بودن همچنین به شما فرصتی می دهد که با مربی ملاقات کنید، فضا را احساس کنید و تجهیزات خود را پیدا کنید، که بسیار لذت بخش تر از ورود مخفیانه به داخل، دویدن به اطراف برای یافتن فضا، پرت کردن حواس دیگر شرکت کنندگان و شروع گیج شدن است.

خودتان را به مربی معرفی کنید

اگر اولین کلاس شماست، کمی زودتر بروید و با مربی ملاقات کنید. اجازه دهید نام شما، سطح تجربه شما در مورد قالب و هرگونه محدودیت یا آسیبی که ممکن است مرتبط باشد را بدانند.

این مکالمه سریع به مربی این فرصت را می دهد که در صورت نیاز کمی به شما توجه بیشتری داشته باشد و بیشتر مربیان به شناخت نام مشتری یا شاگرد خود افتخار می کنند.

گوشی خود را در جای دیگری بگذارید

تلفن خود را خاموش کنید یا بهتر است آن را در قفسه خود بگذارید. کلاس تمام صدای مورد نیاز شما را خواهد داشت. اگر در حین کلاس نیاز به تماس دارید، اتاق را ترک کنید. هیچ بهانه ای برای صحبت با تلفن وجود ندارد در حالی که مربی شما سعی می کند یک تمرین را رهبری کند.

به آینه فکر کن

برخی از افراد دوست دارند از آینه های موجود در اتاق برای بررسی فرم آنها استفاده کنند. دیگران از تماشای خود احساس ناراحتی می کنند.

هر دو خوب هستند، اما همانطور که مکان مناسب خود را در اتاق انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که خود را مستقیماً در مقابل کسی که مشغول تماشای خود در آینه هست، قرار ندهید. یک جابجایی جزئی به پهلو به هر دوی شما فرصت دیدن می دهد.

آگاهانه اصلاح کنید

لذت ورزش گروهی لذت حرکت با هم است. با این حال، گروه های کمی وجود دارند که در آن همه افراد دقیقاً به یک تمرین نیاز دارند.

خواه به دلیل تفاوت در قدرت یا استقامت، آسیبی که باید به آن توجه شود، یا ترجیح دادن دامنه حرکتی متفاوت، خوب است که تمرین خود را با نیازهای خود تنظیم کنید.

با این حال، اصلاحات باید به گروه احترام بگذارد، بدون اینکه دیگران را منحرف یا به خطر بیندازند.

اگر بقیه در حال انجام تمرینات پیلاتس هستند و شما احساس می کنید که اکنون زمان انجام بورپی است، این امر باعث پرت شدن حال و هوای کلاس و همچنین یک خطر بالقوه برای اطرافیان شما خواهد شد. آزادانه اما با احترام اصلاح کنید.

اگر زودتر رفتید بی سر و صدا بروید

اگر وقتتان کم است و نیاز دارید که زودتر بروید، یا حتی اگر در نیمه راه تصمیم گرفتید که این تمرین برای شما مناسب نیست، اشکالی ندارد که زودتر آن را ترک کنید. فقط این کار را بی سر و صدا و بدون مزاحمت انجام دهید تا به کلاس و مربی احترام بگذارید.

اگر می‌خواهید بعداً برای توضیح استدلال خود با مربی صحبت کنید، ممکن است این اطلاعات خوشایند باشد، اما لطفاً در هنگام خروج این کار را نکنید.

نکته ویژه در مورد کلاس‌های یوگا: اگر می‌خواهید ساواسانا (ژست جسد) را رها کنید، قبل از اینکه کلاس برای این مدیتیشن نهایی به موقعیت خود برسد، آنجا را ترک کنید.

گوش دادن به کسی که وسایلش را جمع می کند و در این زمان آرام ترک می کند، مخرب است، بنابراین قبل از انجام این ژست نهایی آرامش بخش یا بروید یا بمانید .

آداب ورزش در رختکن

مردم گاهی در رختکن رفتار عجیبی از خود نشان می دهند. بیشتر این قوانین با احترام به فضا و سایر مشتریان برخورد می کنند.

به فضا احترام بگذارید

کمد را درست در کنار، بالا یا پایین فرد دیگری که همزمان در اتاق است انتخاب نکنید – حداقل نه عمدا.

گاهی اوقات به طور تصادفی اتفاق می افتد، و زمانی که تنها دو نفر در رختکن با یکدیگر برخورد می کنند، می توانیم بخندیم. اما سعی کنید حداقل یک یا دو کمد بین خود و نفر بعدی که در آن حضور دارید بگذارید.

همچنین، در حالی که ممکن است نیاز داشته باشید هنگام لباس پوشیدن یا درآوردن لباس در کمد خود کمی فضا ایجاد کنید، سعی کنید از کل نیمکت یا یک شعاع بزرگ در اطراف خود استفاده نکنید.

اگر کیفتان روی نیمکت کنارتان باشد، کفش‌ها و حوله‌هایتان روی زمین پهن باشد و وسایل بهداشتی‌تان روی سینک دستشویی باشد، مخصوصاً در زمان‌های اوج مصرف، نشان دهنده بی‌توجهی است.

بعد از تمام شدن کار، اطراف خود را تمیز کنید

به همین ترتیب، حوله ها را روی نیمکت یا کف رختکن یا قسمت دوش نگذارید. وقتی کارتان تمام شد کمد خود را ببندید. هر نیمکت یا پیشخوان خیس را پاک کنید. پنبه یا دستمال کاغذی را روی پیشخوان نگذارید.

به طور کلی، مانند زمانی که 15 ساله بودید و از والدینتان التماس می کنید که شما را برای ملاقات با دوستانتان بیرون ببرند، خود را تمیز کنید.

عادت های صمیمی را برای خانه ذخیره کنید

ما به عنوان مربی همه چیز را دیده ایم. من شخصاً در مراکز تناسب اندام کار کرده‌ام که در آن‌ها باید به مردم گفته می‌شد که در جکوزی اصلاح نکنند، موهای خود را با حوله‌های باشگاه رنگ نکنند و بیضه‌های خود را با سشوار خشک نکنند.

من در سالن ورزشی دیگری کار می کردم که فرش اتاق رختکن پر از ناخن های پا بود. این نوع رفتار به مشتریان دیگر شما بی احترامی می کند – آن را برای خانه ذخیره کنید!

برهنه نباشید

بدیهی است که رختکن مکانی برای تعویض لباس است و بسیاری از افراد با افتخار نشان می دهند که در فیزیک بدنی خود تلاش می کنند. اما برهنه راه رفتن در حین صحبت با دیگران اغلب باعث ناراحتی افراد می شود.

اگر می خواهید قبل از لباس پوشیدن آرایش خود را تمام کنید، یک حوله را دور قسمت های خصوصی خود بپیچید.

در حمام سریع (و تمیز) باشید

اگر در زمان اوج ورزش می کنید، آن را سریع انجام دهید. بشویید، آب‌کشی کنید و بروید. اگر می‌دانید دیگران منتظرند، وقت خود را صرف نرم‌کردن عمیق مو یا تراشیدن پاهای خود نکنید.

اگر لوازم بهداشتی خود را به همراه دارید، حتما آنها را همراه داشته باشید و صابون را تا جایی که می توانید بشویید. در حمام ادرار نکنید و تف نکنید.

آداب ورزش در سونا یا اتاق بخار

رسم است که بدون لباس در سونا یا اتاق بخار بنشینید. با این حال، مانند اتاق رختکن، رفتارهای خاصی وجود دارد که نشان می دهد به فضا و سایر فضاهای موجود در آن احترام می گذارید.

حوله بیاور

نشستن روی حوله مؤدبانه و اغلب راحت‌تر است، و اگر افراد دیگری در آنجا حضور دارند، می‌خواهید حوله دیگری دور قسمت‌های شخصی خود بپیچید. ممکن است بخواهید حوله سوم دستی داشته باشید تا در حین خروج از فضای گرم آن را بپیچید.

راست بنشین

اگر در سونا یا اتاق بخار تنها هستید، ممکن است بخواهید روی یک حوله روی نیمکت دراز بکشید، اما اگر شخص دیگری در آنجا حضور دارد، لطفا بنشینید و فضایی ایجاد کنید.

ورزش نکن

این اتاق های بسیار داغ جایی نیستند که بتوانید با یک سری اسکات بیشتر عرق کنید. فقط آرام باشید و بگذارید ریه های شما از هوای گرم مرطوب یا خشک لذت ببرند.

ورزش در این شرایط در بهترین حالت برای سایرین در فضا ناراحت کننده است. و در بدترین حالت، شما را در معرض خطر گرم شدن بیش از حد قرار می دهد.

آرام باشید
اینجا جایی نیست که به شایعات بپردازیم. آرام بنشینید و از تنفس عمیق لذت ببرید.

یادداشتی در مورد فراگیر بودن

ورزشگاه یا باشگاه چیزی بیش از یک مکان است – این فرهنگی است که بسیاری از مردم را می ترساند. برخی از افرادی که می توانند از یک مکان امن برای حرکت و تنفس بهره مند شوند، ممکن است به دلیل احساس تماشا و قضاوت شدن از آنها دور بمانند.

من بیش از آنچه که بتوانم حساب کنم به مشتریان جدید گفته ام: “باور کنید، آنها به شما نگاه نمی کنند، بلکه به خودشان نگاه می کنند.” اما این درست است که سالن بدنسازی محیطی ترسناک است و می تواند برای همه نوع مردم احساس انحصاری داشته باشد.

در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید به همه کمک کنید احساس خوشایندی داشته باشند:

خیره نشو

هر دلیلی که کسی برای برجسته شدن داشته باشد، احتمالاً دلیلی برای دور ماندن اوست. جدا کردن هر کسی برای جلب توجه و غوغا خوشایند نیست. بگذارید مردم با هم ترکیب شوند.

زیاد تبریک نگویید

چند سال پیش جریانی در رسانه های اجتماعی وجود داشت که در آن مردم مطالبی مانند “دختر چاق عزیز در حال دویدن، من به شما به خاطر شجاعت شما تبریک می گویم” یا موارد مزخرف منتشر می کردند.

به معنای واقعی کلمه هیچ کس نمی خواهد به دلیل اینکه در باشگاه به عنوان “ناشایست” برجسته شده است به او تبریک گفته شود.

آن کسی نباشید که می گوید: “من عاشق این هستم که تلاش می کنی.” هرچقدر هم که انگیزه‌های شما خالص باشد، توجه را به کسی جلب می‌کنید که فقط تلاش می‌کند کارش را انجام دهد.

شاید آنها احساس شجاعت نمی کنند. شاید آنها در نظر نگرفته‌اند که «به آن‌ها تعلق ندارند» و حالا شما این احساس را در آنها ایجاد کرده‌اید.

در نهایت، کمی شبیه رفتار جلب توجه از طرف اهداکننده «تمجید» است. این زمان عالی برای ماندن در مسیر خود و دادن فضایی به آنهاست که به دیگران می دهید.

مرکز تناسب اندام خود را به مکانی دلپذیر تبدیل کنید

چه در کف اتاق وزنه باشید، چه در رختکن، یا در یک کلاس ورزشی گروهی، نیروی مثبتی باشید. هر چه امکانات شما تنوع بیشتری را به نمایش بگذارد، تجربه غنی تر و کامل تر برای همه خواهد بود.

ورزش برای همه ما صرف نظر از جنسیت، بیان جنسیت، اندازه، سن یا توانایی است.

برچسب ها:

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد رای: 2

اولین فردی باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات

حرکات تمرینی